Státní správa - malé úřady • 2022 • předchozí hodnocení

Státní fond životního prostředí České republiky

IČO 00020729

Podle zákona probíhá neobvykle malá část nákupů. Profil zadavatele obsahuje vysoké množství chyb.

Zindex je pro nás rozcvička.

Najít rizika ve veřejných zakázkách →

Vyjádření zadavatele

Koncentrace dodavatelů

Ukazatel měří, zda velký objem veřejných zakázek (dále jen „VZ“) nezískává pouze jediná společnost, nebo obecně malá skupinka dodavatelů. V letech 2019 – 2021 soutěžil SFŽP ČR celkem 13 VZ v režimu zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále také „ZZVZ“ nebo „zákon“), přičemž 2 VZ (Měřící skupiny 2021 – 2024 a Kontrolní laboratoře 2022 – 2024“) byly rozděleny každá na 14 části, kdy vybraní dodavatelé byli pouze 2. Skutečnost, že tomu tak bylo, však nelze přičítat k tíži zadavatele. Naopak, tím, že zadavatel rozdělil tyto VZ na části, je zpřístupnil většímu okruhu dodavatelů. Avšak s ohledem na malý počet celkově soutěžených VZ se tak zadavatel dostává do pozice, kdy má menší okruh vybraných dodavatelů, což jej značně znevýhodňuje. Považujeme proto tento ukazatel ve vztahu k SFŽP ČR za neobjektivní.


Nástroje podporující soutěž

Tento ukazatel hodnotí, jak zadavatelé užívají nepovinných postupů přínosných pro konkurenci. Konkrétně se jedná o elektronické aukce, dělení zakázek na části, prodloužené lhůty pro podání nabídek, hodnocení zakázek nejen cenou, ale i kritérii kvality předmětu plnění, inovativní řízení. Domníváme se, že takové ukazatele jsou z hlediska posouzení kvality soutěžených VZ zcela neobjektivní. Jednak inovativní řízení je specifický nástroj, který lze, s ohledem na charakter tohoto nástroje a typ zadavatele, využít zřídkakdy. K dělení VZ na části lze přistoupit, pouze pokud to umožňuje povaha VZ. SFŽP ČR vždy tam, kde je to možné, přistupuje k takovému úkonu. Nicméně „nutit“ zadavatele, aby účelově dělil VZ, kde to povaha soutěženého předmětu plnění neumožňuje, je nepřístojné. Naopak, předmět plnění by v dělené podobě ani nebylo možné vysoutěžit. Co se týče prodloužení lhůty pro podání nabídek, tento ukazatel považujeme rovněž za zcela nerelevantní. Zákon jasným způsobem stanoví minimální délku lhůty pro podání nabídek. Samozřejmě, že zadavatel musí stanovit lhůtu i s ohledem na poptávaný předmět plnění. Nicméně tento ukazatel nezohledňuje skutečnost, kdy by bylo zcela bezproblémově možné stanovit i kratší lhůtu pro podání nabídek, než stanoví zákon. Jedná se zejména o zjednodušené podlimitní řízení, kdy dodavatelé pouze naceňují jejich nabídky, protože ostatní dokumenty je možné doložit pouze čestným prohlášením. Zadavatel však naopak přistupuje k minimální délce lhůty stanovené ZZVZ. Vytvářet obecní analýzu bez znalosti konkrétních okolnosti poptávaného předmětu je neobjektivní.


Podíl veřejných zakázek na celkových nákupech

Cílem ukazatele je sledovat, jak velká část nákupů vedených v účetnictví projde VZ v režimu zákona, přičemž je zohledněna „zúžená“ verze ovlivnitelných nákladů činnosti. Zde je nutno uvést, že výsledné hodnocení 35 %, které Fond obdržel, absolutně neodpovídá realitě. Nelze bez bližšího posouzení poměřovat hodnotu VZ, které má Fond vedené ve VVZ nebo na profilu zadavatele, s hodnotou uvedenou v účetnictví. Výsledkem je pak prosté číslo, které však vůbec neodpovídá skutečnosti a nereflektuje cíl tohoto ukazatele, kterým je zjistit míru transparentnosti a libovůle zadavatele.

Když se zaměříme na konkrétní položky ovlivnitelných nákladů činnosti, tak položku „Výdaje na pořízení dlouhodobých aktiv“ ve sledovaném období 5 let hodnotově tvoří téměř celou IT vybavení (např. Software NetWorker + Data Doma, Software licence Microsoft, notebooky a dokovací stanice a monitory, mobilní telefony). Zde je nutno poukázat na skutečnost, že SFŽP ČR jednak náleží do resortu životního prostředí a jednak je z důvodu finanční úspory v oblasti IT vybavení ve státní správě povinen připojit se k centrálním nákupům realizovaným Ministerstvem vnitra nebo Ministerstvem financí. V případě nákupů realizovaných v této položce se tak jedná o nákupy realizované centrálně (viz např. zadávací řízení ev. č. ve VVZ: Z2018-030013, realizované Ministerstvem vnitra, jehož účelem je pořizování produktů Microsoft pro jeho účastníky, mezi něž patří i SFŽP ČR). Tyto nákupy jsou evidované ve VVZ a na profilu centrálních zadavatelů, nikoliv SFŽP ČR. Fond je pouze „odběratelem“. Takový postup je však naprosto v souladu se ZZVZ.

Dále u položky „Spotřeba materiálu“ se jedná zejména o kancelářské potřeby, jenž jsou opět předmětem centralizovaného nákupu realizovaného Ministerstvem životného prostředí (viz zadávací řízení ev. č. ve VVZ: Z2018-004130) nebo o nákup tonerů do tiskáren, který však byl realizován SFŽP ČR prostřednictvím zadávacího řízení (viz VZ pod ev. č. ve VVZ: Z2019-001364 a Z2021-027612).

U položky „Spotřeba energie“ se jedná o energie, které jsou opět pořizovány centralizovaně Ministerstvem životního prostředí (např. plyn je pořizován na komoditní burze makléřem).

Závěrem bychom rádi poukázali na hodnotově největší položku „Ostatní služby“, kterou tvoří zejména nájem prostor, ve kterých má Fond pracoviště, poplatky za internet, pevné linky apod. Zde je nutno uvést, že nájem spadá dle § 29 písm. h) ZZVZ mezi výjimky z povinnost zadávat VZ v zadávacím řízení. Co se týče internetu a pevných linek, tyto jsou opět pořizovány centralizovaně Ministerstvem životního prostředí (viz např. VZ pod ev. č. ve VVZ: 491979). Ostatní často se opakující náklady jako např. úklid, jazyková výuka, správa a webhosting integrovaného webu apod. byly SFŽP ČR řádně vysoutěženy (viz VZ pod ev. č. ve VVZ: Z2020-000630, Z2020-034787, Z2021-003347).

Jak bylo tedy prokázáno výše, velký objem nákupů Fondu je výsledkem centralizovaného zadávání, jenž realizují příslušné ministerstva a Fond je pouze „odběratelem“. Realizace centrálních zadávacích řízení a zveřejňování údajů o těchto řízeních je v režii příslušných ministerstev. Naopak, SFŽP ČR dbá na to, aby realizoval své nákupy plně transparentně a v souladu se zásadou efektivity, účelnosti a hospodárnosti. Výsledné skóre 35 %, které Fond obdržel v rámci tohoto ukazatele, je ne jenom že zcela neobjektivní a neodpovídající skutečnému stavu věci.


Kvalita dat na profilu

V rámci předběžného hodnocení byly ze strany Zindexu nalezeny nesrovnalosti, přičemž u všech VZ došlo ze strany SFŽP ČR k nápravě. K namítané nesrovnalosti spočívající ve skutečnosti, že příslušná VZ nebyla podle evidenčního čísla VZ dle Věstníku veřejných zakázek (dále jen „VVZ“) nalezena na profilu zadavatele, však připojujeme nesouhlasné stanovisko. Zde je nutné konstatovat, že VZ byly zcela jednoduše dohledatelné na profilu zadavatele např. podle jejich názvů. Evidenční číslo VZ ve VVZ není jediným faktorem, podle kterého lze VZ na profilu dohledat. Považujeme strhnutí bodů za neuveřejnění evidenčního čísla VZ ve VVZ za nepřiměřeně přísné, pokud je možné VZ vyhledat podle jiných faktorů, jako je např. název VZ.

Po úpravě nesrovnalostí uvedených v předběžném hodnocení obdržel SFŽP ČR finální výsledky, kde byly ze strany Zindexu shledány zcela nové nesrovnalosti. Je ovšem nutno podotknout, že se jedná o zavádějící výsledek, neboť v původním hodnocení tyto nesrovnalosti nebyly a byly nalezeny až nyní. SFŽP ČR tak měl možnost tyto nesrovnalosti upravit až po zveřejnění finálních výsledků. Navíc samotná povaha těchto nesrovnalostí (vítězná cena / dodavatel / počet nabídek neodpovídá Věstníku) nereflektuje cíl tohoto ukazatele, kterým má být lepší informovanost uchazečů o zakázku, ale i zvýšení možnosti veřejné kontroly. Všechny tyto údaje se zveřejňují až v průběhu / po ukončení zadávacího řízení, tudíž nemá to vliv na dodavatele v okamžiku, kdy se rozhoduje, zda se bude ucházet o VZ. Co se týče veřejné kontroly, tu je možné provést zejména ve VVZ, kde se tyto údaje povinně uveřejňují. Navíc odkaz na VVZ se nachází přímo na profilu zadavatele u příslušné VZ, tudíž není nutné složité hledání.


Závěrem toho vyjádření bychom rádi uvedli, že vítáme samotnou myšlenku provádění analýzy zadávání veřejných zakázek napříč širokým spektrem zadavatelů. Nicméně tuto je potřeba provádět tak, aby respektovala specifika příslušného zadavatele. V opačném případě se jedná pouze o neobjektivní výsledky, které neodpovídají skutečnosti nebo někdy dokonce poškozují zadavatele.

Počet nabídek

Soutěží o zakázky dostatek firem?   metodika výpočtu 

44%
průměr 40%
Největší zakázky
Odvětví
Nabídky
Úklid v prostorách centrály SFŽP ČR na období 2020 – 2022
Úklidové služby
10
Ø4 v odvětví
Jazyková výuka zaměstnanců SFŽP ČR 2020-2023
Školení
4
Ø1 v odvětví
Poskytování tiskařských a distribučních služeb v letech 2020 a 2021 II.
Tiskařské a související služby
3
Ø3 v odvětví
Prodloužení záruk pro disková pole a periférie
Vícenásobné diskové pole nezávislých disků (RAID)
1
Ø2 v odvětví
Správa a rozvoj integrovaného webu SFŽP ČR
Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora
3
Ø1 v odvětví

Koncentrace dodavatelů

Dostává většinu zakázek jen úzký okruh firem?   metodika výpočtu 

77%
průměr 88%
Největší dodavatelé Počet zakázek Objem zakázek Kč
BIOANALYTIKA CZ, s. r. o.
13 8 825 952
AQUAMONITORING, s.r.o.
10 6 894 355
Dussmann Service s.r.o.
1 5 500 000
DHI a.s.
8 4 771 285
Agentura Parole s.r.o.
1 4 400 000
Ostatní dodavatelé 14 16 201 841

Nástroje podporující soutěž

Napomáhá zadavatel vyšší a kvalitnější konkurenci?   metodika výpočtu 

33%
průměr 31%

Podíl veřejných zakázek na celkových nákupech

Jaká část nákupů probíhá v režimu zákona o veřejných zakázkách?   metodika výpočtu 

35%
průměr 59%
Nákupy Objem (Kč)
Veřejné zakázky v režimu zákona 58 481 000
Zakázky malého rozsahu 16 394 057
Nákupy mimo režim VZ (výjimky, staré smlouvy, VZMR mimo profil zadavatele) 523 293 756
Nákupy celkem 598 168 813

Soutěžní řízení

Jak často jsou zadávány zakázky bez otevřené soutěže?   metodika výpočtu 

100%
průměr 85%
Zadavatel nezadal žádné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění.

Konzistentní jednání

Odrazuje zadavatel firmy častým rušením a změnami zakázek?   metodika výpočtu 

68%
průměr 68%
Ukazatel nebyl vyhodnocen. Z důvodu nedostatku zveřejněných dat nelze zadavatele objektivně srovnávat s ostatními. Získává proto průměrné hodnocení.

Kvalita dat ve Věstníku

Informuje zadavatel transparentně o svých zakázkách?   metodika výpočtu 

100%
průměr 95%
Typ chyby Počet zakázek
Neuvedený počet nabídek 0% (0 z 15)
Neuvedený druh řízení 0% (0 z 15)
Chybné IČO zadavatele 0% (0 z 15)
Nezveřejnění oznámení o zakázce 0% (0 z 15)
Neuveřejněna vítězná cena 0% (0 z 15)
Změna závazku vyšší než 50 % 0% (0 z 15)

Kvalita dat na Profilu

Uveřejňuje zadavatel na svém profilu vše co má?   metodika výpočtu 

48%
průměr 70%
Znak Hodnota
Obsahuje profil všechny zakázky, které jsou ve Věstníku? 100% (zakázek nalezeno)
Obsahuje profil chyby? 0,47 (Průměrný počet chyb na zakázku)
Uveřejňují se na profilu zakázky malého rozsahu? (Poměřujeme proti počtu 15 zakázek v režimu zákona)
0 - 250 tis. Kč 0 zakázek
250 - 500 tis. Kč 0 zakázek
500 tis. - 1 mil. Kč 2 zakázky
více než 1 mil. Kč 3 zakázky

Názor dodavatelů

Jsou zakázky podle firem realizovány férově a profesionálně?   metodika výpočtu 

75%
průměr 75%
Nebyl získán dostatek dat pro hodnocení. Tento ukazatel není v hodnocení započítán, bude plnohodnotně zařazen v příštím ročníku.